I’m Looking Through You…

Beatlesowskie liryki? Nie tylko.
Realia konserwatorskie. Posłuchajcie.

Wilhelm Konrad Roentgen w listopadzie 1895 roku odkrył nowy typ promieniowania. Z mniej lub bardziej przyjemnych spotkań z medycyną wiemy, że rentgen penetruje struktury naszego ciała. Bezlitośnie obnaża niedoskonałości układu kostnego w postaci pęknięć, ubytków i odprysków. Podobnie jest z naszymi muzealnymi pacjentami.

Rentgenografii w konserwacji używa się od późnych lat dwudziestych. Mówiąc najogólniej, w badaniu wykorzystujemy właściwość przenikania promieni X przez materiały nieprzepuszczalne dla światła widzialnego. Pigmenty pochłaniają promienie w różnym stopniu. Te, zawierające metale ciężkie, jak biel ołowiowa, cynober, żółcień neapolitańska dają w obrazie odcień jaśniejszy. Średni i mały ciężar atomowy rysuje ciemnoszare i czarne plamy na rentgenogramie.

Dzięki promieniowaniu X widzimy przemalowania, zmiany autorskie, odczytujemy charakterystykę płótna, jego ewentualne łączenia, śledzimy girlandy naprężeń. Mamy możliwość określenia rodzaju drewna i sposobu jego wycięcia, lokalizujemy miejsca sklejeń podłoży, znajdujemy gwoździe i wkręty ukryte głęboko w jego strukturze. Jednym słowem, niewidzialne staje się widzialne. Wspaniałe, prawda?

Ibis, święty ptak starożytnego Egiptu, wcielenie Totha, bóstwa księżycowego, wynalazcy astronomii, inżynierii, matematyki, boga prawdy i sprawiedliwości, uosobienia boskiej inteligencji. Kult Ibisa sięga pięć tysięcy lat wstecz. Ptak pojawiał się w Egipcie wiosną, podczas wiosennych rozlewów Nilu. Zwiastował obfite plony.

Prześwietlać możemy różnorodne obiekty: obrazy, rzeźby, tkaniny i mumie. Badamy bezstykowo. Nieniszczące analizy należą do najbardziej pożądanych. Są bezpiecznie dla obydwu stron. Badania wykonujemy przenośnymi aparatami rentgenowskimi. Zapisują one obraz na nośnikach cyfrowych. Zbędne są ołowiane fartuchy ! Wystarczy zachować odpowiednią odległość do aparatury. Kilka metrów.

Pozdrawiam

Dorota Dzik-Kruszelnicka
Starszy Asystent Konserwatorski
Pracownia Konserwacji Papieru

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *