Wykładamy…

Kochani !

Jak się już zorientowaliście z pisaniem przez konserwatorów są niejakie problemy i jakoś nie idzie nam to regularnie, a i o wielkie urozmaicenie tematyczne trudno. Jak do tej pory przynajmniej.

Spróbujmy więc czegoś innego. Korzystając z możliwości jakie daje blog chcę Was zaprosić na cykl wykładów związanych z obchodami 150-lecia Muzeum. Konserwatorzy również zabiorą głos. Jeżeli będziecie w Warszawie i znajdziecie czas i ochotę żeby nas posłuchać to serdecznie zapraszamy. Oczywiście zapraszamy na cały cykl wykładów, który zapowiada się niezwykle interesująco a już został zainaugurowany wykładem Dyrektor Morawińskiej.

A oto nasz – konserwatorski „rozkład jazdy” :

W ramach cyklu wykładów jubileuszowych towarzyszących obchodom 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie zapraszamy na wykłady dotyczące zagadnień konserwacji i opieki nad zbiorami. Wykłady odbywają się w każdą środę w sali kinowej Muzeum Narodowego w Warszawie o godz. 17.30 (wstęp wolny).

Wykłady z dziedziny konserwacji i opieki nad zbiorami:

27 czerwca 2012
Konserwacja muzealna w świetle działań konserwatorów Muzeum Narodowego w Warszawie – Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator MNW

4 lipca 2012
Czy Malczewski mógłby być Pankiewiczem? – niepowtarzalność twórcy okiem konserwatora – Anna Lewandowska, konserwator w Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego MNW

11 lipca 2012
„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – działania konserwatorskie dawniej i dziś –
Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator MNW wraz z zespołem

18 lipca 2012
„Jak się obchodzić z dziełem sztuki” – Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator MNW wraz z zespołem

27 lipca 2012
Mikrobiologia w muzealnictwie – profilaktyka i dezynfekcja – Marcin Draniak, kierownik Laboratorium MNW

1 sierpnia 2012
Określenie palety malarskiej i techniki twórcy w świetle badań materiałowo- technologicznych – Elżbieta Rosłoniec, konserwator w Laboratorium MNW

8 sierpnia 2012
Prace konserwatorskie i dokumentacyjne na przykładzie płaszcza koronacyjnego Augusta III oraz kilku innych obiektów ze zbiorów MNW – Jolanta Latkowska-Romaniuk, kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin w MNW wraz z zespołem

22 sierpnia 2012
XVIII-wieczny haftowany ornat wykonany dla zakonu kapucynów, znajdujący się w zbiorach MNW – historia i konserwacja – Mirosława Machulak, konserwator w Pracowni Konserwacji Tkanin MNW.

Anna Lewandowska
Pracownia Konserwacji Malarstwa na Płótnie

Do dublażu!

Kochani!

W tym momencie na dwóch frontach podstawowych trwają intensywne prace przygotowawcze.

Grunwald to wciąż i nieustająco pole bitwy. Budowana jest i ubierana w złote szaty rama, a sam obraz za chwilę otrzyma część brakującej garderoby, czyli retusze w miejscach, w których kity zostały tak pracowicie wymodelowane przez koleżanki konserwatorki.

Pomarańczarka po powrocie z „pokazu dzieł odzyskanych” również przeżywa kolejną fazę intensywnego zaopiekowania. Usuwam – pozostawiony na czas pokazu – pas przemalowania. W tym samym czasie Piotr i Dorota przygotowują niezwykle starannie tkaninę, na którą obraz zostanie zdublowany. Czyli „po całości” podklejony. Przypomina to przygotowanie wielkiego plastra. Jak już mówiłam, Pomarańczarka ma „uczulenie” na temperaturę, więc w tym wypadku dublaż odbędzie się „na zimno”.

Możecie zapytać, po co dublaż, skoro płótno oryginalne nie jest uszkodzone? Ci, którzy widzieli obraz na pokazie już to wiedzą. Otóż, dublaż można obrazowo porównać do opatrunku gipsowego na złamanej nodze. Po co więc zakładać gips, jeżeli kość (a w tym wypadku płótno) jest cała? Przedstawmy to tak: kość jest rusztowaniem dosyć sztywnym, ale sprężystym dla elastycznego ciała. W wypadku obrazu (tego konkretnego) jest inaczej. Płótno, czyli kościec, jest bardziej elastyczne i „ruchome” niż krucha i wrażliwa warstwa malarska, czyli ciało. Aby pomóc ją ustabilizować, należy powstrzymać zbyt swawolny ruch płótna.

No to do dzieła!

Dublujemy w tym tygodniu!

Anna Lewandowska
Pracownia Konserwacji Malarstwa na Płótnie

P.S. Jeśli jesteście w Warszawie i macie ochotę posłuchać, co jest moim drugim „konikiem” poza Pomarańczarką, to zapraszam do MNW 4 lipca 2012 roku o godzinie 17.30 (na godzinną prezentację).